FACEBOOK META PİXELİ NEDİR? NASIL KURULUR?

  1024 768 Vavien Creative

   Siz de Facebook Meta Manager’da reklam vererek etkili sonuçlar almak istiyor musunuz? O zaman hızla yazının devamını okuyun.

   Biliyorsunuz ki Facebook Meta Manager platformu, Instagram ve Facebook’ta reklam verme alanı olarak kullanılıyor. İnsanların daha fazla zaman geçirmesini, daha fazla reklama maruz kalmasını ve dolayısıyla reklam verenlerin sayısını artırmayı hedefleyen bir platform. Doğal olarak reklam verenlere çok ciddi faydalar sağlayacak reklam stratejilerini de önümüze seriyor.

   Türkiye; 2023 WE ARE SOCİAL verilerinde dünya üzerinde en çok Instagram’da zaman geçiren ülke olarak ilk sırada yer alıyor. Bu, Instagram’ı reklam vermek için kaçırılmayacak bir platform olarak değerlendirmenizi sağlıyor. Reklamınızı, belirli spesifik hedeflemeler ile en alakalı hedef kitlelere veya benzer tüketim davranışları sergileyen bireylere göstermesini istediğiniz bu platform dünya toplam reklam bütçesinin %21’ini tek başına topluyor. Günlük ortalama 2 milyar aktivitenin bulunduğu bu alan gerçekten çok değerli. Tüm veriler ışığında reklam çeşitliliği ve beklediğiniz sonuca göre çeşitlendirme imkanı olan Facebook Manager, bizlere reklam verme sıklığımızda artış sağlamak için oldukça önemli veriler sağlıyor.

   Web sitenizin içerisine yükleyeceğiniz birkaç satır kod ile artık web sayfanızdan veriler almaya başlıyorsunuz. Bu verilerde, alışveriş yapanlar, üye olanlar veya bir blog yazısını okuyanları görebiliyoruz. Ayrıca bu kişilerin sayısal değerini ve demografik yapılarını (kişisel bilgiler asla paylaşılmaz) görebiliyorsunuz. Bu yapıda olan kişilere benzer kitlelere de reklamlarınızı gösterebiliyorsunuz. Ne kadar değerli değil mi? Sitenizde kişilerin neler yaptığını anlayarak, reklamlarınızın ne kadar etkili olduğunu ölçümleyebilir, satışlarınızı artırabilir, reklamlarınızın doğru kişilere ulaştığına emin olabilirsiniz.

   Peki Facebook Meta Pixel Nasıl Yüklenir? Kurulumu Nasıl Yapılır?  

   Bu kurulumu yapmak için yazılımcı olmanıza gerek yok, ki artık daha kolay şekilde (kod ile uğraşmadan) web site tabanınıza bağlı olarak otomatik kurulum da yapabiliyorsunuz. Öncelikle muhakkak verileri toplayabileceğiniz bir web siteniz olmalı. Ardından Facebook Manager’da Olay Yöneticisine gidip Veri Kaynakları kısmından veriyi alacağınız siteyi eklemelisiniz. Pixelinizi oluşturup ismini verip veri alacağınız URL’yi yazdıktan sonra geriye tek bir adım kalıyor o da web sayfanıza Pixel kodu yüklemek!

   2 yöntemi var; ortak entegrasyon ya da manuel kod yükleme.

   Manuel olarak sitenizdeki admin kısmında, Facebook Meta Pixel kurulumunu yaparken (Facebook Manager tarafında) aldığınız kodu “Head” başlığının altına yapıştırın.

   İşte bu kadar basit!

   Şu an da veri almaya hazır bir web siteniz ve Facebook Pixeliniz bulunmakta. Artık Facebook Manager’da hangi verileri görmek istiyorsanız olay kurulum kısmında, ki Facebook bunu da düşünüp ihtiyaç duyacağınız genel olayları hazır olarak size sunuyor, veri toplayacağınız olayları aktif edin. Test edin, anlık sonuçlar ile kurulumun tamamlandığını görün. Otomatik kurulumu ise ortak entegrasyonlar ile kurabilirsiniz. Go Daddy, Wix veya WordPress tabanlı web sitenize bir tuşla kurulum gerçekleştirebilir, olay kurulumunu tamamlamanız ile artık web sayfanızdaki verileri okuyabilir hatta reklam stratejilerinize yön verebilirsiniz.

   Unutmayın, reklam vermek kolaydır. Reklam sonuçlarını okuyarak etkili reklam vermek daha da kolaydır!

   Detaylı bilgi için linke tıklayın! META PIXEL HAKKINDA