‘404 Not Found’

  1024 768 Vavien Creative

   Bilgisayar dilinde “404 Error”, “Page Not Found” gibi terimleri duymayan yoktur herhalde. 404 ile başlayan bir kod görüntülendiğinde, o sayfanın veya dosyanın bulunamadığı hatasıyla herkes en az bir kere karşılaşmıştır… Yani 404’ün anlamını neredeyse hepimiz biliyoruz. Peki ya ardında yatan hikayeyi?

   404 bir kod veya kriptografik bir terim değil; bir uçak seferi sayısı!

   Döneminin en başarılı uçaklarından biri olan yolcu uçağı Fokker F27, 1989 yılının ağustos ayında Pakistan uçuşunu gerçekleştiriyordu. 5 mürettebat ve 49 yolcu ile 07.36’da kalkış gerçekleştiren uçak, 08.50’deki rutin ve aslında son kontrol bağlantısını kurdu. Sorunsuz bir uçuş gerçekleştiren uçak, Himalayalar üzerinden geçtiği tahmin edilen sıralarda, sinyal vermeyi kesti. 08.51 itibariyle irtibatı kopan 404 numaralı sefer uçağı Fokker F27, herhangi bir iniş gerçekleştirmedi.

   Yapılan çağrılara yanıt verilmemesi üzerine bölgede 8 bin metre yükseklikte, yaklaşık bir hafta sürecek arama kurtarma çalışmaları başlatıldı. Zorlu coğrafya şartlarında gerçekleştirilen ve oldukça büyük maliyetlere neden olan arama çalışmaları, sonuçsuz kaldı. Bir hafta sonra hiçbir ize rastlanamayan uçaktaki yolcular, kayıtlara ölü; 404 numaralı sefer uçağı ise kayıtlara kayıp olarak geçti. 1989 yılından bu yana herhangi yeni bir veri veya bulgu gerçekleşmedi.

   Bu sayede, 404 sefer sayılı uçağın herhangi bir izine rastlanmamış oluşu, günümüze yerleşen “404 Not Found” teriminin doğmasına neden oldu.

   Bilgisyar dilinde 404 hatası, şunları içermektedir:

   • Hatalı linkler veya yazılımcı tarafından yanlış yüklenen bağlantılar,
   • Sunucuda bulunan dosyaların yanlış klasöre yönlendirilmesi,
   • Sunucudan silinen veya kaldırılan dosyalar,
   • Web sitesinin sekme isimlerinde değişiklik yapılması halinde 404 hatası alınabilir.

   Belki bizler için bir hata kodundan başka bir anlam ifade etmeyen sayının ardında saklı sır ve hüzün perdesi, başkaları için yoğun anlamlar içeriyor olabilir. İnternetin en çok gösterilen hata kodlarından biri, sevdikleri kayıplara geçen insanların sıklıkla karşılarına çıkıyor; ve kim bilir, hangi hisler uyandırıyor…