Reklam Ajansının Mutfağında Kimler Var?

  1024 768 Vavien Creative

   Reklam, pazarlama ve tasarım, tüketiciler ve markalar arasında köprü görevini üstlenen, hızlı gelişimlere ayak uyduran köprülerdir. Reklam ajansları, yetenek avcılarıdır. Dünyaya baktıkları pencereden, markanıza yeni bir anlayış getirir. Sizin için en iyi reklam ajansı, isteklerinizi, satışlarınızı, hayallerinizi ve marka kimliğinizi, bir üst adıma taşıyandır. Sizi yansıtmalı ve beklentilerinizi mutlak şekilde karşılamalıdır! Bu ajanslar: yönetim, iş geliştirme, medya, yaratıcılık, teknoloji, strateji ve operasyonlar gibi farklı yönleriyle reklamcılığı ele alsalar dahi, her departman inovasyona önem veren yaratıcı kimlikler barındırır.

   Diyelim ki, kendi işinizi kurmak istiyorsunuz ancak her şeye bir tıkla erişebildiğimiz bu günlerde, farklı ne sunabileceğinizi bilmiyorsunuz. Öyleyse beyaz tişört satın: bir hikayesi olan. Eğer logoların anlamının; etiketlerin tasarımının; ürünleri sunma tarzının ve markaların hikayesi önemli olmasaydı, üzerinde “Gucci” yazan bir tişört binlerce liraya satılmaz; milyonlarca hasılatı olan filmi çekilmezdi.  Günümüzde pek çok marka ve şirket, dijital reklamın önemini hala keşfedememiş durumda. Oysa yalnızca bir sosyal medya paylaşımının planlanması ve hayata geçirilme sürecinde göze alınan onlarca etken, matematiksel analiz ve yaratıcı beyin var! “Bunlar kimlerden oluşuyor?” sorusuna geçmeden önce, Türkiye’de dijital reklamcılığın dünyadaki yerini, dijital reklamcılığın geleceğini ve bir reklam şirketiyle çalışmanın markalar için önemini merak ediyorsanız önceki yazımıza göz atabilirsiniz: https://vaviencreative.com/dijital-reklamlarin-onemi/

   Zincirleme Ekip Tamlaması!

   “Yaratıcı düşünmenin bir okulu veya formülü yoktur. Bu ancak, doğanızda keşfedilmeyi bekleyen bir yetenektir.” – Vavien Creative Agency

   Dijital Pazarlama Uzmanı

   Markalar için hedef pazar ve kitle analizlerini gerçekleştirerek, marka bilinirliğini artırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirir. SEO, Google Analytics, SEM, dijital pazarlama gibi konular üzerinde çalışarak maksimum geri dönüş sağlamaya odaklanır. Dijital pazarlama uzmanı, rakip ve veri analizleri, üretim ve sunum koordinasyonu, reklam alanları, tanıtımlar ve promosyonlar, ürün satış ve reklam model stratejilerini belirler.

   Sosyal Medya Uzmanı

   Tüm sosyal medya platformlarına hakim ve son trendleri takip eden sosyal medya uzmanı, marka için bir profil planlaması gerçekleştirir ve tüm mecralarda olmasını sağlar. Markanın maksimum kişiye ve görünürlüğe ulaşması için stratejiler belirler. Günlük olarak sosyal mecralarda paylaşımlar gerçekleştirir. Sosyal medya trafiği ve demografisi için analiz raporları oluşturur. Sosyal medya platformlarında yayınlanan eleştirileri çözüme kavuşturur.

   İçerik Editörü

   Sosyal medya uzmanının analizleri doğrultusunda, marka için belirlenen en doğru stratejiler ışığında aylık içerik planlama tablosu oluşturur. Her mecra için hazırlanacak postlar, videolar, bloglar gibi paylaşımlar için yaratıcı fikirler sunarak brief verir. İçerik üreticisinin hazırladığı tablolar doğrultusunda tasarım, slogan ve içerik yazım çalışmaları gerçekleştirilir.

   Metin yazarı

   Sosyal medya paylaşımlarının slogan ve içerikleri, geleneksel reklam replikleri, seslendirme metinleri, web site içerikleri, e-postalar, dergi ve broşürler, bloglar, basılı reklamlar, kampanyalar, marka hikayeleri, ürün satış hikayeleri, biyografiler gibi, bir markaya dair yazılı ve sözlü olan her şeyden sorumlu olan, yaratıcı yazarlardır.

   Yaratıcı Direktör

   Sanat yönetmenleri, tasarımcılar, metin yazarları, satış ekipleri ve pazarlama ekiplerinden oluşan ekibe liderlik ederler. Stratejik düşünme becerisi, yaratıcılık, tipografi ve teknik bilgiye sahip yaratıcı direktörler, kampanya süreçlerini yönetmekten ve yaratıcı ekibe rehberlik etmekten sorumludur.

   Sanat Direktörü

   Bir markanın tüm tasarımlarının görselliğine karar verir. Basıma gidecek broşür ve dergiler, ürün ambalajları, reklam filmleri, sosyal medya gönderilerinin tasarımları, gazeteler vb. tüm görsel işlerin düzenlemelerini geliştirir; tasarımlarda slogan ve görsellerin uyumunu sağlar, farkındalık yaratacak tasarımlara liderlik eder.

   Grafik Tasarımcı

   Sanat yönetmeninin belirlediği konsepte dayalı olarak görsel kompozisyonun oluşturulmasından sorumludur. Bir reklam görseli/filmi için uygun görüntü, renk ve yazı biçimleri kullanarak, kullanıcıların veya izleyicilerin ilgisini anında çekmeyi ve etkilemeyi hedefler.

   İllüstratör

   El ve bilgisayar çizimine sahip illüstratör, çok yönlü çizim araçları ile, vektörel çizimler oluşturarak, markanın ihtiyacı doğrultusunda illüstrasyon ve tipografi tasarımları gerçekleştirir.

   Animasyon Sanatçısı

   Modelleme ve animasyon programları kullanarak, fikirleri animasyon ve grafiklere dönüştürür. Filmler, oyunlar veya videolar için karakterler oluşturur. Film müziği ile senkronizasyon için karakter hareketlerinin zamanlamasını geliştirerek; reklam filmi, çizgi film, video oyunları, televizyon gibi farklı ihtiyaçlara göre hareketli animasyonlar yaratır.

   Retoucher

   Photoshop uzmanları olarak bahsedebileceğimiz retoucherlar, dijital reklamın, tasarımın veya ürünün ihtiyacına göre; görünüm değiştirme, farklı arka plan ekleme, renkleri değiştirme gibi bir çok farklı uygulama gerçekleştirirler.

   Web Geliştirici

   İnternet için program ve uygulamalar yaratarak sıfırdan bir site oluşturabilir veya isteğinize göre web sitenize özel kodlar ile farklı işlevsellikler uygulayabilir. Web sitesini yeniden tasarlayarak yaratıcı ve kullanışlı bir kimlik verir.

   Müşteri Direktörü

   Çalıştığı reklam ajansını, çalışan ekibi, yapılan işleri, hedefleri, yapılabilecek çalışmaları markalara en iyi şekilde özetleyen; yüksek iletişim becerisine sahip, sosyal kişidir. Aylık analizleri mevcut müşteriye sunar; markadan gelen geri dönüşleri ekibe ileterek, varsa eksiklikler üzerinde çalışmalarını sağlar. Yeni iş ortakları ile görüşerek, ajansa yeni soluklar katarak yeni çalışma alanları yaratır.