“Bunlar Hep pr!”

  1024 768 Vavien Creative

   Halkla ilişkiler olarak çevrilen Public Relationship, kamu imajını korumak ve geliştirmek için yapılan stratejik iletişimi ifade eder. Bir PR stratejisi oluşturmak ile; markanın, işletmenin hatta bireylerin, sosyal medya ve imaj etkileşimi dahil olmak üzere, olumlu bir itibara ve hedeflenen stratejiye ulaşmaları sağlanır.

   PR, bir fikri; ürün, hizmet veya kişiyle bir araya getiren, kapsamlı bir ikna çalışmasıdır. Bu çalışmayı planlayanlar ise, “hikaye anlatıcılarıdır.” PR çalışanları, hedefe doğru giden yolda, en iyi imajın mimarlarıdır.

   Güçlü bir reklam stratejisi gerektiren PR çalışması, sıfırdan bir ürünü ya da kişiyi prestijli hale getirebileceği gibi, var olan bir imajı tamamen değiştirerek istenilen potansiyele erişimi mümkün kılar. Şirketlerin, rekabet ettikleri sektörlerdeki imajlarını yükselterek, marka bilinirliğini artırma ve güven duygusunu sağlama gibi kalıcı ve fark yaratacak kurumsal kimlik istekleri doğrultusunda gerçekleştirilen psikolojik çalışmalar, reklamın mutfağına hakim; etkileyici stratejiler geliştiren kişiler tarafından gerçekleştirilir.

   PR çalışmaları, PR ajanslarında gerçekleştirebildiği gibi, reklam şirketlerinde de yürütülebilmektedir. Dijital reklamlardan farklı olarak, geleneksel reklamları da içeren kampanya süreci, dijital reklama göre daha maliyetlidir.

   Markanın belirlenen imajına ulaşması için, basılı medya veya dijital haberlerde yer alması için yayınlar hazırlanır. Bu sayede kamuoyu ve firma arasında en iyi etkileşim ile güçlü bağlar kurulması sağlanır. Ancak bu bağın oluşma süreci ve beklenen geri dönüşler: uzun dönemli strateji, plan, çalışma ve zaman gerektirir. Yavaş adımlarla ilerlenen yol yarılandığında ise başarı, kaçınılmaz bir gerçekliğe dönüşür.

   PR çalışmasında, şirketlerin verimlilik ve karlılık oranlarının doğrudan etkilenmesi için, yerel ve ulusal basın, sosyal medya, SEO çalışmaları, teknik analizler, radyo ve gazete reklam çalışmaları, sosyal aktiviteler, sponsorluk ve organizasyonlar gibi kapsamlı kampanya çalışmaları gerçekleştirilir. Teknolojik ve sosyal mecra yenilikleri güncel olarak takip edilir, deyim yerindeyse kullanıcılar her yerden kuşatılır.

   Yukarıda da belirttiğimiz üzere, yalnızca şirketler PR çalışmasına ihtiyaç duymazlar. Aynı zamanda kişiler de, doğru PR stratejisi ile kamuoyunda doğru bir imaj ve tanınırlık sağlarlar. Örnek vermek gerekirse, YouTube’da bir içerik üreticisi olmak veya Instagram üzerinden kazanç sağlayan bir Influencer olmak istiyorsunuz. Fakat öncesinde herhangi bir kitleye hitap etmiyorsunuz. Bu noktada ihtiyacınız olan şey, PR çalışmaları yürüten bir reklam ajansı veya PR şirketi!

   PR Çalışmaları Nelerdir?

   Psikolojiye ve bilinçaltına yönelik gerçekleştirilen PR çalışmalarının tüm püf noktalarını ve meslek sırlarını veremeyecek olsak da, size ufak bir tarif verelim! Diyelim ki, beyaz bir tişört pazarlamak istiyorsunuz:

   Beyaz Tişört İçin PR Çalışması Tarifi!

   Malzemeler:

   1. Bilinçli, istekli ve yüksek bütçeli bir marka,
   2. Düz beyaz tişört,
   3. İleri düzey stratejik planlama yetisine sahip ajans (Örn.: Vavien Creative Agency),
   4. Tamamı kreatif bireylerden oluşan, yetenekli bir ekip,
   5. Çevresi geniş müşteri direktörü,

   Yapılışı:
   • Öncelikle var olan olumsuz deneyimlere ve yorumlara karşı çözümler geliştirilerek, kullanıcıların deneyimi güzelleştirilir.
   • Potansiyel müşteri araştırması yapılır. Yaş aralığı, cinsiyet, bölge ve ilgi alanına dair hesaplamaların bulunduğu raporlar hazırlanır.
   • Etkileyici bir anlatım ile güçlü bir marka hikayesi oluşturulur. Bu hikayenin gerekli mecralarda geleneksel ve dijital reklamı sağlanır.
   • Firmayı en iyi yansıtacak logo, amblem, katalog, yan ürün vb. araçların tasarımı, en çarpıcı şekilde gerçekleşir.
   • Beyaz tişörtü en iyi şekilde taşıyabilecek “etkili kişilerle” (yani influencerlar) ve medya mecraları ile iş birlikleri kurulur.
   • Sosyal medya kullanımında doğru strateji belirlenir.
   • Beyaz tişört, tüm sosyal mecralara dahil edilir. Profil oluşturulur ve yansıttığı kişilik belirlenir.
   • Beyaz tişörtün sunulacağı arka planlar ve sunum tekniği tasarımı gerçekleştirilir.
   • “Neden bu beyaz tişörtü almak istemelisiniz?” sorusunun cevabına yönelik meslek sırrı çalışmalar gerçekleştirilir.
   • Tüm bu çalışmalar, her mecradan kitlelere sunulur.

   ELİMİZE SAĞLIK!