NEDEN TAKİPÇİ SATIN ALMAMALISINIZ?!

  1024 768 Vavien Creative

   Baktın Mı, Kaç Takipçisi Var?

   – bU DEVİRDE ZOR.

   Tüm markalar, dergiler, kuaförler, işletmeler, insanlar… Hatta insanların sevimli küçük patili dostlarının bile bir Instagram hesabı var; ve daha da önemlisi, binlerce takipçileri var! Neredeyse takipçilerinin sayısına göre de, sosyal bir kimlikleri var. Elbette popüler ya da başarılı bir birey veya işletmeyseniz, fazlaca takipçiniz olması normal bir şey. Mesela yandaki kadın. Muhtemelen yaşı 70’lerinde ve verdiği sıra dışı poz ilgi çekeceğinden pek çok insan takip ederdi. Ya da Kardashianlar… Kendileri, eskiden alınmadıkları ödül törenlerinin şimdilerde acısını çıkarırken, dünyada en çok takipçi sayısının sahiplerinden. Peki kalite eşittir takipçi midir, takipçinizin çok olması sizin iyi olduğunuzun kesin kanıtı mıdır ve neden asla takipçi almamalısınız?

   Instagram Takipçisi Satın Almak İşe Yarar Mı?

   Kısa cevap: Hayır, kesinlikle hayır.


   Uzun cevap: Bu hizmetlerin, şüpheli kalitedeki (!) Instagram takipçileri ile hesabınızı popülermiş gibi göstereceği doğrudur. Ancak bu ciddi bir yanılsamadır. Sahip olduğunuz gerçek takipçilerin sayısı, yatırımınızdan anlamlı bir getiri sağlamayan bir gösteriştir.  Deneylerin gösterdiği üzere, en “yüksek kaliteli” sahte takipçiler bile, işinizle veya niş alanınızla hiçbir ilgisi olmayan rastgele hesaplar olma eğilimindedir. 

   Asla gönderilerinizle ilgilenmezler, gerçek müşteriler olmazlar veya şirketiniz hakkında olumlu sözler yaymazlar. Başarılı bir iş kurmak, müşterilerle bağlantı kurmak ve sosyal medya stratejinizden yatırım getirisi elde etmek istiyorsanız, zamanınızı ve paranızı boşa harcamak demek olacaktır. Üstelik, bir gün “onaylanmış hesap” olmak yani “mavi tik” almak isterseniz, belirli bir dönemde takipçi satın almış olmak ve bot hesaplardan bir tanesinin bile listenizde duruyor olması, bu işi oldukça zorlaştıracak hatta belki de imkânsız hale getirecektir.   Instagram Takipçisi Satın Almamak İçin

   4 Neden


   Hesabınızın Silinmesine Neden Olabilir


   2018’deki büyük bot çöküşünde olduğu gibi, Instagram her zaman platformu güvenli ve özgün tutmak için çalışıyor. Bu, sahte hesapları düzenli olarak temizledikleri ve onları satın alan kullanıcıları çökerttikleri anlamına gelir. Şüpheli hesap etkinliği fark ederlerse hesabınızı askıya alabilir veya hatta kalıcı olarak silebilirler.


   Markalar Sizinle Çalışmaktan Kaçınacaktır


   Sahte takipçiler sır değildir ve meşru markalar, onları kullanan şirketler veya içerik üreticileriyle ortaklık yapmadıklarından emin olmak ister. HypeAuditor gibi ücretsiz araçlar, takipçi sayısını yapay olarak kimin artırdığını bulmayı kolaylaştırır. Sahte takipçi satın alırken yakalanırsanız, güvenilirliğinizi ve itibarınızı zedelersiniz. 


   Gerçek Kullanıcılar Sizi Takip etMEYİ BIRAKIR


   Normal Instagram kullanıcıları bile, hesabınızın çoğunlukla sahte görünümlü hesaplar tarafından takip edilip edilmediğini fark ederler. Hiç yorumların bariz spam hesaplarından olduğu bir Instagram gönderisine baktınız mı? Oldukça kötü bir izlenim yaratıyorlar…

   Influencerlar ve şirketler genellikle, kullanıcıların 20.000 takipçisi olan bir hesabı takip etme olasılığının 200’den daha fazla olduğunu düşünerek, güvenilirliklerini artırmak için takipçi satın alırlar. Ancak bu numaraya ne yazık ki kimse inanmıyor ve çekmeyi umduğunuz kullanıcılarda tam tersi etkiyi yaratıyor.


   Analitikleriniz Doğru Sonuçları Vermez


   Satın alım yaptığınızda, takipçi sayınız yüksek olabilir ancak etkileşiminiz gerçekten düşük olacaktır. Çünkü bu sahte takipçiler içeriğinizle etkileşime girmez.

   Bu, yüksek takipçi sayısından çok yüksek katılım oranlarını önemseyen markalar ve ortaklar için rahatsız edicidir. İyi bir etkileşim oranı, genellikle gönderi başına %1 ile %5 arasındadır. Ne kadar çok sahte takipçiniz varsa, bu etkileşim oranları o kadar azalır.

   Bu, aynı zamanda neyin işe yaradığını anlamanızı ve sosyal medya stratejinizi geliştirmenizi de zorlaştıracaktır. Tüm takipçileriniz gerçekse, hangi gönderilerin ve hikayelerin daha fazla etkileşim aldığını görerek hangi içeriğe yanıt verdiklerini görmek kolaydır.